Menu Close

ANKKURI-tiimi

Kuvassa on Ankkurin logo sinisellä tekstillä.

Sosiaalista tukea, väkivallan ja rikosten ehkäisyä, nopeasti ja moniammatillisesti

Ankkuritoiminta on laajentunut koko Satakuntaan

Pohjoisen tiimin kunnat: Pori, Ulvila, Merikarvia, Kankaanpää, Pomarkku, Siikainen, Jämijärvi, Karvia, Nakkila ja Harjavalta

Eteläisen tiimin kunnat: Rauma, Eura, Eurajoki, Huittinen, Kokemäki ja Säkylä

Toiminnan tavoitteet

  • Ennaltaehkäistä nuorten rikoksia
  • Alaikäisten rikoskäyttäytymiseen ja muuhun häiriökäyttäytymiseen puuttuminen myös silloin, kun käytös ei ylitä rikosilmoituksen tekemisen kynnystä
  • Nopea puuttuminen lähisuhde- ja perheväkivaltaan, kun perheessä alaikäisiä lapsia
  • Ehkäistä ja tunnistaa väkivaltaiseen ekstremismiin radikalisoitumista

Puuttumisen keinot

  • Nuoren ja/tai perheen kokonaisvaltainen tilanteen kartoittaminen ​
  • Nuoren ja perheen voimavarojen tukeminen moniammatillisesti​
  • Tarkoituksenmukaisen avun ja palveluiden piiriin ohjaaminen​
  • Yhteistyö laajan yhteistyöverkoston kanssa

Asiakkaiden ohjautuminen Ankkuriin

  • Ankkuri-tiimi saa tiedon nuorten tekemistä rikoksista useimmiten poliisilta​
  • Lähisuhdeväkivaltatapaukset tulevat Ankkurin tietoon poliisin ja sosiaalipäivystyksen kautta​
  • Yhteyttä Ankkuriin voivat suoraan ottaa kaikki yhteistyötahot, mm. koulujen ja oppilaitosten henkilökunta​
  • Myös asiakas tai asiakkaan läheinen voi itse ottaa yhteyttä Ankkuriin

Milloin yhteyttä Ankkuriin?

  • Matala kynnys – epäily, huoli, välittäminen​
  • Yhteydenotto ei tarkoita rikosilmoitusta tai lastensuojeluilmoitusta​
  • Lapsen ja nuoren etu on tärkeintä​
  • Jos asia ei kuulu suoraan Ankkurille, ohjaamme oikealle taholle

🏠 Porin poliisiasema
Satakunnankatu 5 PL 38
28101 Pori

💻 ankkuritiimi@porinperusturva.fi

Pohjoinen tiimi:

Pori, Ulvila, Merikarvia, Kankaanpää, Pomarkku, Siikainen, Jämijärvi, Karvia, Nakkila ja Harjavalta

😊 Jenni Lindfors                 
ylikonstaapeli
029 544 9209
💻 jenni.lindfors@poliisi.fi@poliisi.fi

😊 Anna Toukosalo
vanhempi rikoskonstaapeli            
029 544 9022
💻 anna.toukosalo@poliisi.fi                   

😊 Veera Sihvola                 
vanhempi rikoskonstaapeli
📱 029 544 6607
💻 veera.sihvola@poliisi.fi

😊 Marju Kujansivu             
vanhempi rikoskonstaapeli
📱 029 544 9218
💻 marju.kujansivu@poliisi.fi                   

😊 Jenni Laurila                                         
sosiaalityöntekijä
📱 044 701 3027
💻 jenni.laurila@porinperusturva.fi

😊 Maria Starck                                          
sosiaalityöntekijä
📱 044 701 3896
💻 maria.starck@porinperusturva.fi

😊 Elina Paasikari                                     
sosiaaliohjaaja
📱 044 701 3074
💻 elina.paasikari@porinperusturva.fi

😊 Marko Sulonen                                     
ohjaaja
📱 044 701 9901
💻 marko.sulonen@porinperusturva.fi

😊 Elina Viljanen                                       
sairaanhoitaja
📱 044 701 6261
💻 elina.viljanen@porinperusturva.fi

😊 Pauliina Leppälä                                  
sairaanhoitaja
📱 044 701 3028
💻 pauliina.leppala@porinperusturva.fi

Eteläinen tiimi:

Rauma, Eura, Eurajoki, Huittinen, Kokemäki ja Säkylä

😊 Mia Alanko
vanhempi rikoskonstaapeli
📱 029 544 9060
💻 mia.alanko@poliisi.fi

😊 Mika Lintula
vanhempi rikoskonstaapeli
📱 029 544 9081
💻 mika.lintula@poliisi.fi

😊 Sarita Kiuru
sosiaalityöntekijä
📱 044 403 7843
💻 sarita.kiuru@rauma.fi

😊 Tytti Poukka
sosiaaliohjaaja
📱 044 403 7844
💻 tytti.poukka@rauma.fi

😊 Marika Seikkula
sairaanhoitaja
📱 044 403 7840
💻 marika.seikkula@rauma.fi

😊 Anna-Kaisa Lehtikangas
sosiaalityöntekijä (40%)
📱 044 486 3605
💻 anna-kaisa.lehtikangas@rauma.fi

😊 Meri Kujansivu
sosiaaliohjaaja ((40%)
📱 044 793 5533
💻 meri.kujansivu@rauma.fi

😊 Pia Klärck
sairaanhoitaja (20%)
📱 044 403 2689
💻 pia.klarck@rauma.fi


Jaa tää somessa: